ENDODONCJA / CHIRURGIA / RTG

KOMPENDIUM
WIEDZY
STOMATOLOGICZNEJ

ENDODONCJA / CHIRURGIA / RTG

• ENDODONCJA •

LECZENIE KANAŁOWE

Leczenie endodontyczne potocznie zwane leczeniem kanałowym polega na usunięciu znajdującej się w stanie zapalnym, zainfekowanej lub martwej tkanki nerwowo-naczyniowej zęba z komory i kanałów korzeniowych zęba. Opracowany kanał korzeniowy jest następnie wypełniany odpowiednim materiałem. Głębokie ubytki próchnicowe objawiają się tzw. „ćmieniem zęba”- ząb robi się coraz bardziej wrażliwy na bodźce (np. ciepłe, zimne, słodkie, kwaśne ). W przypadku braku leczenia na tym etapie, zapalenie miazgi przechodzi w stan nieodwracalny. Objawia się to intensywnymi samoistnymi bólami zęba i koniecznością leczenia kanałowego, wykonywanego w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu zabieg jest bezbolesny. Leczenie kanałowe stosuje się również w przypadku „przechodzonego” (na środkach przeciwbólowych) zapalenia miazgi. Powstaje wtedy martwica lub zgorzel miazgi zęba powikłana często obrzękiem i bolesnym ropnym zapaleniem okolicznych tkanek. Leczenie takie jest wtedy długotrwałe i niekiedy narażone na komplikacje.

Animacja nr.1

Przebieg leczenia:

- pierwsza wizyta: W przypadkach niepowikłanych lekarz stomatolog wykonuje znieczulenie i dokonuje usunięcia miazgi zębowej z kanałów i komory zęba. Następnie poszerza kanały zębowe i usuwa z nich bakterie oraz resztki miazgi. Wizytę kończy wypełnienie kanałów zębowych i zabezpieczenie zęba szczelnym opatrunkiem tymczasowym

- druga wizyta: lekarz stomatolog przedstawia optymalne możliwości odbudowy leczonego zęba i wspólnie z pacjentem decyduje o zakończeniu leczenia poprzez założenie wypełnienia światłoutwardzalnego lub podejmuje decyzję o przygotowaniu zęba pod wkład koronowo-korzeniowy i założeniu korony porcelanowej w przypadku znacznych uszkodzeń spowodowanych próchnicą.

• USUWANIE ZĘBÓW I KORZENI •

Usuwania zębów w naszym gabinecie nie można kojarzyć z bólem i stresem. Dzięki tak zwanej „dobrej ręce do usuwania” oraz doskonałym znieczuleniom usuwanie zębów nawet ósemek, czy pozostawionych, połamanych korzeni zębów odbywa się łatwo i bezboleśnie. Dzięki temu nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu zredukowane są do minimum, a pacjent po zaopatrzeniu rany po usuniętym zębie gotowy jest do normalnego funkcjonowania. Ekstrakcje zębów przeprowadza się z następujących wskazań:

– znaczne zniszczenie próchnicowe przy braku możliwości przeprowadzenia skutecznego leczenia
– utrudnione wyrzynanie zębów mądrości
– ze wskazań ortodontycznych
– ze wskazań protetycznych

• ZDJĘCIA PUNKTOWE •

Jednym z podstawowych elementów skutecznego leczenia stomatologicznego jest odpowiednia diagnostyka. W naszym gabinecie posługujemy się najnowszym sprzętem do uzyskiwania zdjęć RTG wewnątrzustnych punktowych. Zdjęcia są dostępne od razu, zawsze gdy tylko są potrzebne do monitorowania przebiegu leczenia lub zdiagnozowania przyczyny dolegliwości.

Close Menu