STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

KOMPENDIUM
WIEDZY
STOMATOLOGICZNEJ

KOMPENDIUM
WIEDZY
STOMATOLOGICZNEJ

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

• LECZENIE PRÓCHNICY •

Leczenie próchnicy zębów to podstawowe zadanie stomatologii. Jeżeli profilaktyka zawiedzie i dojdzie do uszkodzeń próchnicowych zębów konieczne jest ich szybkie skuteczne leczenie („plombowanie”). W przypadku zaniechania lub odkładania na później leczenia dochodzi do groźnych powikłań w postaci ostrego bólu zęba, powstania ropnia i innych, w tych przypadkach leczenie kanałowe jest nieuniknione. W skrajnych sytuacjach następuje utrata zębów. Lekarz stomatolog, jeżeli pacjent sobie życzy, wykonuje znieczulenie i po kilku minutach rozpoczyna oczyszczanie zęba z próchnicy. Początkowy etap leczenia wykonuje się przy użyciu turbiny ( wiertło szybkoobrotowe ), natomiast głębsze warstwy ubytku oczyszczane są wiertłem wolnoobrotowym – zapewniającym mniejszą traumatyzację tkanek zęba. Kończąc zabieg lekarz stomatolog osusza ząb i zakłada wypełnienie. Wypełnienia są kosmetyczne, wytrzymałe zakładane przy pomocy lampy polimeryzacyjnej UV.

• USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO •

Kamień nazębny to odkładające się zwapniałe warstwy płytki nazębnej. W ciągu całego dnia na powierzchni zębów powstaje miękki osad nazębny, jeżeli nie jest prawidłowo oczyszczany ulega mineralizacji. Początkowo odkładanie kamienia na zębach przebiega bezobjawowo, lecz w miarę powiększania swych wymiarów może powodować wiele chorób m.in. zapalenie i związane z nim krwawienie dziąseł, próchnicę, nieprzyjemny zapach z ust, a w konsekwencji parodontozę i rozchwianie zębów prowadzące do ich utraty. Aby tego uniknąć należy dokładnie czyścić zęby z płytki nazębnej oraz regularnie usuwać kamień w gabinecie stomatologicznym ( przynajmniej 1 raz na pól roku). W naszym gabinecie usuwamy kamień zarówno nad i pod dziąsłowy najczęściej przy pomocy skalera ultradźwiękowego (rys. nr.1). Lekarz stomatolog za pomocą skalera usuwa kamień nazębny, następnie szczotkuje – poleruje oczyszczone powierzchnie. Zdarza się że zabieg czyszczenia kamienia nazębnego należy rozszerzyć o piaskowanie i lakierowanie zębów.

rysunek nr.1

• PIASKOWANIE ZĘBÓW •

Piaskowanie zębów jest jednym z najprostszych zabiegów stomatologii estetycznej. Pozwala ono na przywrócenie naszym zębom dawnego blasku. Najczęściej zęby piaskuje się w przypadkach obecności osadu powstałego wskutek picia kawy, herbaty, palenia papierosów. Taki osad jest bardzo trudny do oczyszczenia, poprzez codzienne szczotkowanie zębów. Lekarz stomatolog często po wcześniejszym usunięciu kamienia nazębnego, oczyszcza strumieniem piasku z wodą powierzchnie zębów za pomocą specjalnej piaskarki (rys. nr.1) a zużyty piasek jest odsysany z jamy ustnej. zabieg trwa około 15-20 minut w zależności od ilości osadów na powierzchni zębów.

rysunek nr.1

• PROFESJONALNE WYBIELANIE ZĘBÓW •

Piękne zęby, śnieżnobiały uśmiech są w dzisiejszych czasach synonimem sukcesu. Niestety kawa, herbata, papierosy a nawet soki owocowe i inne pokarmy powodują stopniowe przebarwianie i ciemnienie naszych zębów. Również inne przyczyny mogą powodować że zęby są ciemne. Zawsze przebarwione, żółto – szare zęby sprawiają, że uśmiechamy się znacznie rzadziej niż powinniśmy a jak wiadomo śmiech to zdrowie. Na szczęście jest na to skuteczna metoda. Naszym pacjentom proponujemy profesjonalne wybielanie zębów. Często stosowanym sposobem wybielania jest skuteczna i posiadająca wiele zalet metoda nakładkowa. Nasze codzienne życie obfituje w sytuacje stresujące. Wielu z nas zaciska szczęki lub zgrzyta zębami w trakcie snu. Wskutek intensywnych nocnych skurczów mięśniowych lub zgrzytania zębami może dojść do zaburzeń kurczliwości mięśni zwarciowych co objawia się różnego typu bólem, niekiedy nadmiernym ścieraniem zębów. Jeśli doskwiera Ci chroniczny ból głowy, mięśni karku, stawów skroniowo żuchwowych lub migrena, to prawdopodobną przyczyną tego stanu może być nieświadome nocne zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami. Ciekawe jest to, że zaciskanie zębów występuje głównie w nocy, jest ono zupełnie nieświadome i często jest dość trudne do zdiagnozowania. Szyna relaksacyjna zakładana jest głownie na noc. Pomaga zredukować zgrzytanie zębami , odruchową aktywność mięśni i chroni pacjenta przed dolegliwościami.

rysunek nr.1

Przebieg leczenia:

- pierwsza wizyta: po wstępnym badaniu i usunięciu osadów nazębnych lekarz pobiera wyciski na standardowych łyżkach wyciskowych i wysyła je do laboratorium protetycznego

- druga wizyta: lekarz wręcza pacjentowi przygotowane przez technika nakładki na zęby oraz 4 strzykawki z żelem wybielającym. Sposób i czas trwania aplikacji ustalany jest indywidualnie dla konkretnego Pacjenta.

• PROFILAKTYKA •

Z całą pewnością nikomu nie trzeba przypominać że najlepszym a jednocześnie najtańszym leczeniem jest profilaktyka pozwalająca zapobiec chorobie. Dotyczy to również zębów. Codzienne, staranne szczotkowanie odpowiednimi metodami ustrzeże nas z pewnością przed wieloma problemami. Należy pamiętać o wizytach kontrolnych u stomatologa co pół roku. Lekarz pomoże nam dostrzec to czego nie jesteśmy w stanie sami zobaczyć. W gabinecie możemy sięgnąć po profesjonalne zabiegi profilaktyczne jak np. lakierowanie i lakowanie zębów. Lakowanie dotyczy zębów stałych trzonowych u dzieci. Zabieg polega na uszczelnieniu anatomicznych bruzd na powierzchniach żujących zębów specjalnym lakiem szczelinowym. Takie działanie zabezpiecza przed zaleganiem płytki nazębnej z bakteriami w bruzdach zębów co chroni przed próchnicą. Lakierowanie zębów lakierem z fluorem pomaga zapobiec próchnicy. Zęby pokrywa warstwa wydzielająca fluor wzmacniająca szkliwo. Przyjmuje się że lakier jest skuteczny przez pół roku. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Zęby pokrywa się lakierem po oczyszczeniu kamienia nazębnego i osadu (piaskowanie).

• SZYNOWANIE ROZCHWIANYCH ZĘBÓW •

Niekiedy trafiamy do gabinetu stomatologicznego z bardzo zaawansowanymi zmianami chorobowymi dotyczącymi dziąseł i tkanek otaczających zęby. Zniszczona w paradontozie kość w której tkwią zęby powoduje ich rozchwianie. Leczenie takiego stanu jest trudne, długie i skomplikowane . Jedną z metod pozwalającą na utrzymanie przez jak najdłuższy czas własnych rozchwianych zębów jest szynowanie. Szynowanie jest to połączenie (sklejenie) ze sobą rozchwianych zębów za pomocą wzmacnianego włóknem szklanym kompozytu. Pozwala ten zabieg na ich ochronę przed szybką utratą.